Our top 10 picks Top 10 Islay Whiskies Ardbeg ArdcoreIslay Single Malt Scotch Whisky70cl / 46% 5 (1 Review) £120£171.43 per litre Add to basket Lagavulin 12 Year OldIslay Single Malt Scotch Whisky70cl / 56.5% £136£194.29 per litre Add to basket Ardnahoe 5 Year Old Cask StrengthIslay Single Malt Scotch Whisky70cl / 61% £69.95£99.93 per litre Add to basket Caol Ila 12 Year OldIslay Single Malt Scotch Whisky75cl / 43% £1,250£1,666.67 per litre Add to basket Laphroaig 10 Year Old Cask StrengthIslay Single Malt Scotch Whisky70cl / 57.9% 4.5 (2 Reviews) Special Offer: £13 Off (Was £72.95)£59.95£85.64 per litre Add to basket Octomore Edition 17.1Islay Single Malt Scotch Whisky70cl / 59.7% £144£205.71 per litre Add to basket Kilchoman 2011Islay Single Malt Scotch Whisky70cl / 54.5% £140£200 per litre Add to basket Caol Ila 11 Year Old UnpeatedIslay Single Malt Scotch Whisky70cl / 57.3% Not AvailableThis product is currently out of stockEnter your email address below to be notified when this product is available. Notify Me Bowmore 15 Year OldIslay Single Malt Scotch Whisky70cl / 43% 4 (64 Reviews) £74.50£106.43 per litre Add to basket Bunnahabhain 1998Islay Single Malt Scotch Whisky70cl / 52.3% 5 (2 Reviews) £409£584.29 per litre Add to basket